POKAŻ MENU

Atrakcje Juraty

Jurata to wschodnia część miasta Jastarnia. Choć trudno w to uwierzyć, historia miejscowości Jurata jest stosunkowo krótka.  Jeszcze w latach XX-tych ubiegłego wieku były tu tylko piaszczyste wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się w 1928 roku. II Rzeczypospolita miała wąski dostęp do Bałtyku. W związku z tym, wybudowano między innymi port handlowy i wojenny w Gdyni, oraz powstały wczasowiska morskie Jurata była w najbardziej elitarnym z nich. Formalnie, otwarcie wczasowiska to maj 1931 roku. Najbardziej znany był ekskluzywny hotel Lido odwiedzali go: gwiazdy filmu, artyści, w szczególności: Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura czy Wojciech Kossak. Prywatne letnie rezydencje posiadała w Juracie arystokracja (hr. Tyszkiewiczowie i Potoccy czy też ks. Czetwertyńscy) a także znani politycy: Ignacy Mościcki czy Józef Beck. Do Juraty przyjeżdżali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy oraz goście z zagranicy.Do dzisiejszych czasów ocalało sporo ówczesnych will, pensjonatów i hoteli.

Po wojnie socjalistyczne władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce urlopowego odpoczynku dla robotników. Postawiono wówczas wiele zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych, ale pobudowano też (w latach 70-tych) drewniane, o długości 300 m, molo spacerowe prowadzące w głąb Zatoki Puckiej. Po upadku socjalizmu nowi posiadacze ośrodków wczasowych, will, pensjonatów robili wszystko aby Jurata znowu stała się prestiżowym kurortem. Przez minione 20 lat pobudowano wiele elitarnych, wytwornych a przede wszystkim wygodnych pensjonatów, ośrodków wczasowych i hoteli. Choć, nieliczni pamiętający dawną Juratę twierdzą, iż to wciąż nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona znów ekskluzywny charakter.

W Juracie są dwie plaże: szersza i bardziej lubiana nadmorska na tej plaży znajdują się bary i żółte osłony dla korzystających z plażowania, przypominające kształtem przedwojenne plażowe kosze. Druga plaża leży nad zatoką Pucką tę natomiast, mając na uwadze płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają zapaleńcy wind i kitesurfingu oraz żeglarstwa.

Jeśli ktoś ma ochotę poczuć atmosferę przedwojennego, ekskluzywnego kurortu powinien wybrać wczasy w Juracie.

Serdecznie Zapraszamy!

Zapytaj o termin

Dane kontaktowe

Sosnowa Jurata
ul. Wojska Polskiego 63

Adres e-mail:
campingsosnowajurata@gmail.com

Kontakt telefoniczny:
+48570570111

numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 1445 6334
Zdzisław Mielewczyk
Pracownia GEST